نکات و دانستنیهای نگهداری خودرو

نگهداری خودرو

در این مقاله می‌خواهم مهمترین نکات نگهداری خودرو را با شما در میان بگذارم. این نکات برای نگهداری خودرو و کاهش هزینه‌های تعمیرات شده و حاصل سالها مشاهده و تجربه در این خصوص است.

خیلی از افراد از نگهداری خودرو بی اطلاعند. اگر در بین دوستان خود کسی را می‌شناسید که از نگهداری خودرو بی‌اطلاع است این آموزش‌ها را به او هدیه دهید. آموزش‌های بیشتر در این خصوص را از سایت دریافت کنید.

در ابتدا 10 نکته مهم در خصوص بازدید و نگهداری خودرو و در ادامه 10 توصیه سبک رانندگی با شما در میان میگذارم که باعث افزایش عمر مفید قطعات خودرو میگردند.

10 نکته برتر نگهداری خودرو عبارتند از:

چهار چک فنی خودرو، سه چراغ هشداردهنده جدی، دو علامت عیب مهم و ثبت سوابق سرویس

 اینها از دید ما مهم‌ترین نکات نگهداری خودرو هستند.

چهارچک فنی خودرو

مهمترین بازدیدهای خودرو که نقش بسیار مهم در پیشگیری از عیوب موتور و ایمنی خودرو و سرنشینان دارند، ما آنهارا چهار چک فنی خودرو می‌نامیم. توصیه این است که هفته‌ای یکبار این بازدیدها انجام شود. در برابر آنچه بدست می‌آورید زمان زیادی نیست. این یک برنامه مداوم، کم‌هزینه کاربردی و منطقی برای بازدید خودرو است.
چهار چک فنی عبارتنداز:

1- بازدید سطح روغن موتور
2- بازدید سطح مایع خنک‌کننده
3- بازدید سطح روغن ترمز
4- بازدید چرخ‌ها

 

سرویس و نگهداری خودرو

3 چراغ هشداردهنده جدی

در بین چراغ‌های هشداردهنده صفحه آمپر 3 چراغ از اهمیت بیشتری برای حفاظت از موتور برخوردارند. بی‌توجهی به این چراغ‌ها می‌تواند باعث صدمات جبران‌ناپذیر به موتور و هزینه‌های بالای تعمیرات گردد. اقدامات فوری در صورت روشن شدن این چراغ‌ها می‌تواند از بروز خسارتهای جدی جلوگیری کند.

این مطلب را از دست ندهید:  بازدید روغن موتور

1-چراغ قرمزرنگ دمای موتور 2-چراغ کم بودن فشار روغن موتور 3-چراغ استپ

 

چراغ های صفحه آمپر

 

دو علامت نگران‌کننده مهم

در بین علائمی که در زمان بازدیدها یا بررسی خودرو می‌بینیم دو علامت حتماً باید جدی گرفته شود. این علائم می‌تواند نشان‌دهنده خطری جدی در آینده نزدیک برای موتور، گیربکس یا قسمت‌های دیگر باشد. در صورت مشاهده این علائم حتماً به مکانیک مراجعه کنید. اقدامات پیشگیرانه می‌تواند هزینه‌های بسیار کمتر داشته باشد.
1-مشاهده علائم روغن‌ریزی 2-مشاهده علائم نشت مایع خنک‌کننده

 

ثبت سوابق سرویس

اما آخرین توصیه مهم و بسیار کاربردی، ثبت سوابق سرویس در دفترچه نگهداری خودرو است. خیلی از افراد این کار را انجام نمی‌دهند، اما انجام دادن این کار سطح بالای آگاهی و توجه شما در زمینه نگهداری خودرو را نشان می‌دهد. همچنین در صورتی که خودرو را معامله کنید، این اطلاعات برای مالک بعدی می‌تواند ارزشمند باشد.
معایبی هست که در اثر فراموش کردن سرویس‌ها پیش می‌آید. مثلاً بریدن تسمه تایم که تقریباً علائم مشخصی ندارد و صدمات و هزینه ‌بالائی به موتور تحمیل می‌کند. ثبت سوابق سرویس در جلوگیری از وقوع معایبی مشابه بسیار تاثیرگذار است.

 

 

دوره آموزشی رایگان ماشین‎‌داری (مهمترین نکات و دانستنی‌های نگهداری خودرو)

توصیه سبک رانندگی
به طور کلی ما دو نوع سبک رانندگی تعریف می‌کنیم؛ سبک رانندگی اسپورت و سبک رانندگی اکونومیک (اقتصادی). در ادامه به ده نکته سبک رانندگی اشاره می‌کنیم که رعایت کردن آنها باعث افزایش عمر مفید قطعات خودرو می‌گردد.

1-در هنگام عبور از سرعتگیر، ترمز را نگه ندارید. این کار باعث فشار مضاعف به کالیپر و دیسک ترمز می‌گردد.
2-در ابتدای روشن کردن خودرو، زمان زیادی برای گرم کردن موتور هدر ندهید. این موضوع به منطقه آب و هوائی شما بستگی دارد. اما به طور نسبی یک دقیقه زمان برای گرم کردن موتور کافی است. در ادامه چند کیلومتر با دور موتور پائین رانندگی کنید.
3-در هنگام رانندگی دست خود را بر روی دنده استراحت ندهید. این کار باعث درگیری ماهک و کشوئی گیربکس و سائیدگی آنها می‌شود.
4- موتور دارای سیستم خنک‌کننده است و در همه شرایط از بالا رفتن بیش از حد دمای آن جلوگیری می‌کند اما برای پیشگیری از گرم شدن بیش از حد مانیفولد دود و اگزوز بهتر است خودرو را به مدت طولانی در حالت درجا روشن نگه ندارید.
5-در سرازیری‌ها دنده را خلاص نکنید. این کار باعث می‌شود مجبور شوید برای کنترل سرعت از ترمزهای پیاپی استفاده کنید که موجب داغ شدن دیسک شده و احتمال تاب برداشتن آن را به دنبال دارد. برای کنترل سرعت از دنده‌های سنگین استفاده کنید به طوری که دور موتور در محدوده نرمال (تا 4500 rpm) باشد.

6- از دورهای بالای موتور کمتر استفاده کنید، بالا بردن دور موتور بخصوص در زمان‌های بی‌باری ممکن است موجب بریدن شاتونها گردد. در خودوهای انژکتوری برای پیشگیری از این عیب، وقتی دور موتور به ناحیه ردلاین (خط قرمز) می‌رسد، پاشش سوزنها به طور موقت قطع شده که به آن “کات آف” گفته می‌شود.

این مطلب را از دست ندهید:  دفترچه سرویس و نگهداری خودرو

8-در خودروهای گیربکس اتوماتیک، در حال حرکت وضعیت دنده را تغییر ندهید.

9-در خودروهای انژکتوری پس از باز کردن سوئیچ مدت 3 تا 5 ثانیه صدای پمپ‌بنزین شنیده می‌شود. بهتر است صبر کنید تا صدای پمپ قطع شده سپس استارت بزنید این زمان به ایسیو فرصت میدهد اطلاعات حافظه و مقادیر اولیه سنسورها را بازیابی کند.
10- نور آفتاب بزرگترین دشمن رنگ خودرو است. برای محافظت از رنگ خودرو بهتر است در سایه پارک کنید. اگر فضله پرندگان برای مدتی روی بدنه خودرو باقی بماند پس از پاک کردن آن خواهید دید که رنگ آن قسمت از بدنه با دیگر قسمت‌ها فرق می‌کند. بنابراین اگر برای رهائی از نور خورشید، خودرو را زیر سایه درخت پارک کردید مراقب تبعات آن هم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سیزده =