ترمز ABS چیست؟

ترمز abs چیست

ترمز ABS چیست؟، ترمز ضد قفل یا (ABS) یک سامانه‌ی ایمنی است که بر روی ترمز خودرو‌ها نصب شده و مانع از قفل شدن چرخ‌های اتوموبیل در هنگام ترمزگیری می‌شود.

کارائی ترمز ABS

قفل شدن چرخ‌ها در جاده‌های لغزنده موجب سر خوردن خودرو می‌شود. در این حالت مسافت ترمزگیری افزایش یافته و فرمان‌پذیری خودرو به شدت کاهش پیدا می‌کند. سیستم ABS با قطع و وصل کردن نیروی ترمزگیری، از قفل شدن چرخ‌ها جلوگیری می‌کند. در عین حال بالاترین نیروی ترمزگیری را به چرخ‌ها اعمال کرده و امکان استفاده از بوستر بزرگتر را نیز فراهم می‌کند. در نتیجه استفاده از سیستم ترمز ABS در خودرو باعث می‌شود که راندمان سیستم ترمز افزایش یافته و فرمان‌پذیری خودرو در حین ترمزگیری بهتر شود.

ترمز ABS چیست

عملکرد ترمز ABS

این سیستم به حسگرهائی، بر روی هر چرخ مجهز است. به محض قفل شدن یک چرخ، سنسور مربوطه به ایسیو ABS اطلاع داده و ایسیو، فشار روغن آن چرخ را کم می‌کند. پس از آزاد شدن چرخ، مجدداً فشار افزایش یافته و نیروی ترمزگیری اعمال می‌شود. به همین دلیل است که در زمان فعال شدن سیستم ABS راننده ضرباتی همراه با صدا در زیر پای خود احساس می‌کند.

این ضربات به خاطر قطع و وصل نیروی ترمزگیری چرخ‌ها بوده و کاملاً طبیعی می‌باشد و نیاز به برداشتن پا در زمان حس کردن این ضربات نیست.

اجزا سیستم ABS:

ایسیو، سنسورها، پمپ و واحد هیدرولیک

ترمز ABS چیست
ممکن است این سوال برای برخی رانندگان پیش بیاید که در صورت خرابی یکی از قطعات ترمز ABS ترمز چه اتفاقی میافتد؟ آیا سیستم ترمز عمل میکند یا خیر؟

این مطلب را از دست ندهید:  بهترین کتاب مکانیک خودرو

چنانچه یکی از سنسورها یا عملگرهای سیستم ABS از کار بیفتد، سیستم ABS غیر فعال شده و ترمز معمولی در خودرو برقرار می‌شود. بنابراین نگرانی از این بابت وجود ندارد.

منبع: کتاب سرویس و نگهداری خودرو، مهندس داریوش روشنی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =