روشن نشدن ماشین

روشن نشدن ماشین ممکن است برای همه اتفاق بیفتد. در این مقاله دلایل روشن نشدن ماشین را با هم بررسی میکنیم در پایان نیز فلوچارت گام به گام عیب‌یابی خودرو در حالت روشن نشدن را قرار داده‌ایم. با دکترمکانیک همراه باشید تا برای روشن کردن خودرو به شما کمک کنیم.

دلایل روشن نشدن ماشین

به طور کلی روشن نشدن ماشین دو حالت کلی دارد:

1- خودرو استارت نمیخورد.
2-خودرو استارت میخورد ولی روشن نمیشود.

دلایل و عیب‌یابی هر کدام از این حالتها با هم متفاوت است.

خودرو استارت نمیخورد

اگر خودرو استارت نمیخورد یک راهکار اضطراری این است که با هل دادن خودرو را روشن کنید.

در حالتهای زیر، هل دادن نمیتواند به شما کمک کند و باید راهکار دیگری بجوئید:

1-اگر از حدود یک ساعت قبل، چراغ دینام شما روشن شده باشد: در این حالت دینام خراب شده و باتری خوابیده است و خودرو حتی با هل هم روشن نمیشود.

2-اگر خودرو شما جام شده باشد: این حالت نادر است یعنی در اثر نرسیدن روغن قطعات موتور قفل شده باشند.

روشن نشدن ماشین

اگر خودرو استارت نمیخورد با هل دادن خودرو را روشن کنید و تا اولین تعمیرگاه رانندگی نمائید.

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

اگر خودرو استارت میخورد ولی روشن نمیشود مسئله کمی پیچیده‌تر است. در ادامه حالتهای مختلف روشن نشدن ماشین را بررسی میکنیم:

نکته: زیاد استارت نزنید. استارت زدن پیاپی باعث روشن شدن خودرو نخواهد شد تنها باعث تخلیه باتری و خفه شدن موتور می‌شود و مشکل را بیشتر می‌کند. تنها زمانی استارت بزنید که بخواهید تغییری را تست کنید.

یه طور کلی روشن نشدن ماشین ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

این مطلب را از دست ندهید:  آموزش برق خودرو نقشه راه

1-پمپ بنزین

اگر بنزین سر سوزنهای انژکتور نرسد، خودرو روشن نمیشود. این حالت ممکن است به دلیل خالی بودن باک یا کار نکردن پمپ بنزین باشد. در خودروهای انژکتوری، پس از باز کردن سوئیچ به مدت 3 تا 5 ثانیه باید صدای پمپ بنزین شنیده شود. اگر با باز کردن سوئیچ، صدای پمپ بنزین شنیده نمیشود ممکن است پمپ بنزین خراب باشد یا برق سر پمپ بنزین نرسد.

ممکن است فیوز پمپ بنزین سوخته باشد. احتمال دیگر این است که فیوزی که برق ورودی رله دوبل را تامین میکند سوخته باشد. بنابراین فیوزهای خودرو را بررسی کنید. 

به کمک یک لامپ تست برق ورودی پمپ بنزین را بررسی کنید. برای این کار باید مبل عقب را کنار زده و سوکت پمپ بنزین را جدا کنید. اگر تخصصی در این زمینه ندارید بهتر است از خدمات امداد خودرو استفاده کنید.

اگر برق ورودی پمپ بنزین برقرار باشد و پمپ کار نکند به احتمال زیاد پمپ بنزین سوخته است و باید تعویض شود.

2-رله دوبل

رله دوبل وظیفه تامین برق مثبت قطعات سیستم انژکتوری را به عهده دارد. اگر این قطعه خراب شود برق مثبت قطعات تامین نشده و خودرو روشن نمیشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رله دوبل، مقاله رله دوبل را مشاهده کنید.

3-سیستم ضد سرقت

چنانچه مشکلی در سیستم ایموبلایزر یا ضد سرقت خودرو شما پیش آمده باشد نیز باعث روشن نشدن ماشین میشود. در خودروهائی که به این تکنولوژی مجهزند یک چیپ الکترونیکی کوچک داخل پوسته سوئیچ قرار دارد.

روشن نشدن ماشین

این چیپ الکترونیکی حاوی کدی است که توسط ایسیو خودرو خوانده میشود. اگر این کد از حافظه ایسیو حذف شود به اصطلاح خودرو کد پرانده و ایسیو قفل میشود. در این حالت خودرو روشن نمیشود. تعریف مجدد کد توسط دستگاه دیاگ انجام میشود. چنانچه چیپ گم شود نیز خودرو روشن نمیشود. ممکن است در اثر افتادن سوئیچ، چیپ از سوئیچ خارج شده و باعث روشن نشدن خودرو شده است.

این مطلب را از دست ندهید:  سوئیچ اینرسی و محل قرارگیری آن

برای شرکت در دوره آموزشی رایگان برق خودرو ما، روی لینک زیر کلیک کنید!

4- سنسور دور موتور

چنانچه سنسور دور موتور، اطلاعات مربوط به چرخیدن فلایویل را به ایسیو ارسال نکند، ایسیو متوجه استارت خوردن خودرو نشده و دستورات لازم را صادر نمیکند. در این حالت نیز خودرو روشن نمیشود. در صورتی که در زمان استارت زدن عقربه دور موتور هیچ گونه حرکتی نداشته باشد احتمال خرابی سنسور دور موتور وجود دارد.

دوره آموزشی روشن نشدن ماشین

اگر میخواهید در زمینه روشن نشدن ماشین، به صورت کامل و تخصصی آموزش ببینید و مثالهای واقعی بیشتری در این زمینه مشاهده کنید، در دوره آموزشی مجازی روشن نشدن ماشین شرکت کنید! برای اطلاعات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید!

روشن شندن ماشین

اگر به آموزشهای برق خودرو علاقمندید پیج اینستاگرام ما را فالو کنید

آموزش مکانیک خودرو

در ادامه فلوچارت عیب‌یابی خودرو در حالت روشن نشدن ماشین را قرار داده‌ایم. اگر خودروتان روشن نمیشود، موارد زیر را به صورت گام به گام بررسی کنید!

روشن نشدن ماشین

2 دیدگاه برای “روشن نشدن ماشین

 1. عبدالعظیم صالحی زاده گفته:

  سلام استاد خسته نباشید .
  با تشکر از زحمتی که برای گسترش این آموزش ها کشیده اید ؛ من به شخصه از این موضوع رضایت دارم ، سپاسگزارم .
  انتقاد : فیلمهای آموزشی گاها در یک موضوع تکراری و طولانی بود برای مثال مباحث مربوط به تعویض پایه ی رله ی دوبل یا سیمهای آن برای یک بار کافی بود و یا حداقل بخاطر یکسری توضیحات اضافه لااقل فقط توضیحات لازم در ویدیوهای مشابه درج میشد . ضمن اینکه دلایل دیگری هم از لحاظ برقی باعث روشن نشدن خودرو میشود که فقط به سنسور دور موتور اشاره شد و یا شنیده ام که فشنگی آب هم در این امر دخیل است که من به جهت عدم اطلاعات کافی از این موضوع مطمئن نیستم . به هر حال کار شما بسیار زیبا و منحصر به فرد بود . ایکاش مباحث آموزشی را از صفر تا صد در همه ی درجه ها آموزش دهید تا استفاده ی کافی را ببریم و البته مبلغی را که شایسته ی آموزش شماست را نیز یپردازیم . با توجه به انیمیشن هایی که ساختید میدانم توان بقیه ی آموزش ها را به همان شکل دارید تا سروقت فیلمهای آموزشی را نیز بگذارید . بیصبرانه منتظریم . بحث عیب یابی وتعمیرات بسیار مهم و ارزشمند است . لطفا از پایه شروع کنید
  مجددا خسته نباشید .

  • 0
   داریوش روشنی گفته:

   سلام عبدالعظیم عزیز متشکرم بابت انتقادات ارزنده ای که ارائه کردی در آپ دیت دوره لحاظ میکنیم در خصوص سنسور دما عرض کنم که موضوع روشن نشدن با بد روشن شدن تفاوت داره سنسور دما که شما فرمودید و قطعات دیگه ای مثل استپ موتور در بد روشن شدن خودرو تاثیر دارن که ما به این موارد در دوره جامع تنظیم موتور میپردازیم در پایان مفتخریم که با ما همراه هستید و از اینکه با نظرات ارزنده خود به بهبود عملکرد ما کمک میکنید متشکریم?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × چهار =