روشن نشدن ماشین + 7 ویدئو

روشن نشدن ماشین ممکن است برای همه اتفاق بیفتد. در این مقاله دلایل روشن نشدن ماشین را با هم بررسی میکنیم در پایان نیز فلوچارت گام به گام عیب‌یابی خودرو در حالت روشن نشدن را قرار داده‌ایم. با دکترمکانیک همراه باشید تا برای روشن کردن خودرو به شما کمک کنیم.

دلایل روشن نشدن ماشین

به طور کلی روشن نشدن ماشین دو حالت کلی دارد:

1- خودرو استارت نمیخورد.
2-خودرو استارت میخورد ولی روشن نمیشود.

دلایل و عیب‌یابی هر کدام از این حالتها با هم متفاوت است.

خودرو استارت نمیخورد

اگر خودرو استارت نمیخورد یک راهکار اضطراری این است که با هل دادن خودرو را روشن کنید.

در حالتهای زیر، هل دادن نمیتواند به شما کمک کند و باید راهکار دیگری بجوئید:

1-اگر از حدود یک ساعت قبل، چراغ دینام شما روشن شده باشد: در این حالت دینام خراب شده و باتری خوابیده است و خودرو حتی با هل هم روشن نمیشود.

2-اگر خودرو شما جام شده باشد: این حالت نادر است یعنی در اثر نرسیدن روغن قطعات موتور قفل شده باشند.

اگر خودرو استارت نمیخورد میتوانید با هل دادن خودرو را روشن کنید و تا اولین تعمیرگاه رانندگی نمائید.
روشن نشدن ماشین

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

اگر خودرو استارت میخورد ولی روشن نمیشود مسئله کمی پیچیده‌تر است. در ادامه حالتهای مختلف روشن نشدن ماشین را بررسی میکنیم:

نکته: زیاد استارت نزنید. استارت زدن پیاپی باعث روشن شدن خودرو نخواهد شد تنها باعث تخلیه باتری و خفه شدن موتور می‌شود و مشکل را بیشتر می‌کند. تنها زمانی استارت بزنید که بخواهید تغییری را تست کنید.

یه طور کلی روشن نشدن ماشین ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

این مطلب را از دست ندهید:  سوئیچ اینرسی و محل قرارگیری آن

1-پمپ بنزین

اگر بنزین سر سوزنهای انژکتور نرسد، خودرو روشن نمیشود. این حالت ممکن است به دلیل خالی بودن باک یا کار نکردن پمپ بنزین باشد. در خودروهای انژکتوری، پس از باز کردن سوئیچ به مدت 3 تا 5 ثانیه باید صدای پمپ بنزین شنیده شود. اگر با باز کردن سوئیچ، صدای پمپ بنزین شنیده نمیشود ممکن است پمپ بنزین خراب باشد یا برق سر پمپ بنزین نرسد.

ممکن است فیوز پمپ بنزین سوخته باشد. احتمال دیگر این است که فیوزی که برق ورودی رله دوبل را تامین میکند سوخته باشد. بنابراین فیوزهای خودرو را بررسی کنید. 

به کمک یک لامپ تست برق ورودی پمپ بنزین را بررسی کنید. برای این کار باید مبل عقب را کنار زده و سوکت پمپ بنزین را جدا کنید. اگر تخصصی در این زمینه ندارید بهتر است از خدمات امداد خودرو استفاده کنید.

اگر برق ورودی پمپ بنزین برقرار باشد و پمپ کار نکند به احتمال زیاد پمپ بنزین سوخته است و باید تعویض شود.

2-رله دوبل

رله دوبل وظیفه تامین برق مثبت قطعات سیستم انژکتوری را به عهده دارد. اگر این قطعه خراب شود برق مثبت قطعات تامین نشده و خودرو روشن نمیشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رله دوبل، مقاله رله دوبل را مشاهده کنید.

3-سیستم ضد سرقت

چنانچه مشکلی در سیستم ایموبلایزر یا ضد سرقت خودرو شما پیش آمده باشد نیز باعث روشن نشدن ماشین میشود. در خودروهائی که به این تکنولوژی مجهزند یک چیپ الکترونیکی کوچک داخل پوسته سوئیچ قرار دارد.

روشن نشدن ماشین

این چیپ الکترونیکی حاوی کدی است که توسط ایسیو خودرو خوانده میشود. اگر این کد از حافظه ایسیو حذف شود به اصطلاح خودرو کد پرانده و ایسیو قفل میشود. در این حالت خودرو روشن نمیشود. تعریف مجدد کد توسط دستگاه دیاگ انجام میشود. چنانچه چیپ گم شود نیز خودرو روشن نمیشود. ممکن است در اثر افتادن سوئیچ، چیپ از سوئیچ خارج شده و باعث روشن نشدن خودرو شده است.

این مطلب را از دست ندهید:  خطای p0300 میس فایر؛ گمراه‌کننده، علل، علائم، حذف

برای مشاهده جلسه اول دوره آموزشی روشن نشدن ماشین به صورت رایگان، اینجا کلیک کنید!

4- سنسور دور موتور

چنانچه سنسور دور موتور، اطلاعات مربوط به چرخیدن فلایویل را به ایسیو ارسال نکند، ایسیو متوجه استارت خوردن خودرو نشده و دستورات لازم را صادر نمیکند. در این حالت نیز خودرو روشن نمیشود. در صورتی که در زمان استارت زدن عقربه دور موتور هیچ گونه حرکتی نداشته باشد احتمال خرابی سنسور دور موتور وجود دارد.

دوره آموزشی روشن نشدن ماشین

در دوره آموزشی روشن نشدن ماشین، به صورت تخصصی آموزش ببینید و مثالهای واقعی بیشتری در این زمینه مشاهده کنید،

برای اطلاعات بیشتر روی بنر زیر کلیک کنید!

روشن شندن ماشین

اگر به آموزشهای برق خودرو علاقمندید پیج اینستاگرام ما را فالو کنید

آموزش مکانیک خودرو

در ادامه فلوچارت عیب‌یابی خودرو در حالت روشن نشدن ماشین را قرار داده‌ایم. اگر خودروتان روشن نمیشود، موارد زیر را به صورت گام به گام بررسی کنید!

روشن نشدن ماشین

اگر به یادگیری برق خودرو علاقمندید، برای دریافت آموزشهای رایگان ما؛ ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید!

 

25 دیدگاه برای “روشن نشدن ماشین + 7 ویدئو

 1. عبدالعظیم صالحی زاده گفته:

  سلام استاد خسته نباشید .
  با تشکر از زحمتی که برای گسترش این آموزش ها کشیده اید ؛ من به شخصه از این موضوع رضایت دارم ، سپاسگزارم .
  انتقاد : فیلمهای آموزشی گاها در یک موضوع تکراری و طولانی بود برای مثال مباحث مربوط به تعویض پایه ی رله ی دوبل یا سیمهای آن برای یک بار کافی بود و یا حداقل بخاطر یکسری توضیحات اضافه لااقل فقط توضیحات لازم در ویدیوهای مشابه درج میشد . ضمن اینکه دلایل دیگری هم از لحاظ برقی باعث روشن نشدن خودرو میشود که فقط به سنسور دور موتور اشاره شد و یا شنیده ام که فشنگی آب هم در این امر دخیل است که من به جهت عدم اطلاعات کافی از این موضوع مطمئن نیستم . به هر حال کار شما بسیار زیبا و منحصر به فرد بود . ایکاش مباحث آموزشی را از صفر تا صد در همه ی درجه ها آموزش دهید تا استفاده ی کافی را ببریم و البته مبلغی را که شایسته ی آموزش شماست را نیز یپردازیم . با توجه به انیمیشن هایی که ساختید میدانم توان بقیه ی آموزش ها را به همان شکل دارید تا سروقت فیلمهای آموزشی را نیز بگذارید . بیصبرانه منتظریم . بحث عیب یابی وتعمیرات بسیار مهم و ارزشمند است . لطفا از پایه شروع کنید
  مجددا خسته نباشید .

  • 0
   داریوش روشنی گفته:

   سلام عبدالعظیم عزیز متشکرم بابت انتقادات ارزنده ای که ارائه کردی در آپ دیت دوره لحاظ میکنیم در خصوص سنسور دما عرض کنم که موضوع روشن نشدن با بد روشن شدن تفاوت داره سنسور دما که شما فرمودید و قطعات دیگه ای مثل استپ موتور در بد روشن شدن خودرو تاثیر دارن که ما به این موارد در دوره جامع تنظیم موتور میپردازیم در پایان مفتخریم که با ما همراه هستید و از اینکه با نظرات ارزنده خود به بهبود عملکرد ما کمک میکنید متشکریم?

 2. داود نظری گفته:

  جناب آقای مهندس روشنی با سلام و ارادت از زنجان خدمتتان هستم ماشین پراید من وقتی موتور روشن هست چه در حال حرکت وچه درحال در جا ،یک دفعه خاموش میشود وپمپ بنزین از کار می افتد وقتی استارت میزنم صدای پمپ نمی آید ولی نیم ساعت دیگر صبر می کنم دوباره استارت میزنم پمپ کار می افتد وموتور روشن می شود پمپ بنزین را تازه عوض کرده ام مکانیک دیاک زده میگه چیزی معلوم نمیکند لطفا: بفرمائید ایراد از کدام قسمت می باشد با تشکر از شما -داود نطری

  • 0
   داریوش روشنی گفته:

   سلام اتصالی در مدار پمپ یا رله دوبل ممکنه باشه سوکت رله دوبل رو بررسی کنید زیر فرمان یه سوکت سفید رنگ هست جابجا کنید ببینید ماشین خاموش میشه یانه

 3. عباس خدابنده گفته:

  سلام، تشکر میکنم از اموزش مجازی ولی در اموزش شما خیلی تکراری و نکته های ریز اون فصل به نظرم گفته نشده
  وقتی فیلم یک بحث خودرو رو خریدم انتظار داشتم که کامل تر باشه.

 4. ایوب گفته:

  سلام ممنون از اینکه مطالب رو بوضوح و با ساده ترین شکل توضیح دادید
  خودروی پژو پارس دارم که اخیرا موقعی که موتور خنک هست به راحتی استارت می‌خورده ولی اگه موتور گرم بشه و چند بار خاموش و مجدداً استارت بزنم استارت نمیخوره و یه چند دقیقه بایستی صبر کنم تا استارت بخوره ضمنا درحالت سوییچ باز
  صدای پمپ بنزین شنیده میشه ممنون میشم اگه بتونید راهنمایی کنید

 5. نیما گفته:

  سلام وقتتون بخیر، ببخشید ماشین ۲۰۶ تیپ ۲، مدل ۸۳ دارم. امروز که خواستم ماشینو روشن کنم روشن نشد، سوئیچ رو که وصل میکنم (میچرخونم) اولش صدای پمپ بنزین نمیومد بعدش دفعات بعدی صدای قطع و وصل از BSM شنیده میشه که ظاهرا مربوط به رله ی پمپ بنزینه، ولی مادامی که سوئیچ بازه این صدا میاد و خودرو حتی استارت نمیخوره! به نظرتون این مشکل از رله ی داخل BSM هست (رله ی ۲۳۰۷۶) ؟! اونو تعویض کنم درست میشه؟

  • 0
   داریوش روشنی گفته:

   سلام به روشی که توضیح داده شد استارت رو از سر اتوماتیک یکسره کنید

 6. مهدی زاده گفته:

  سلام. خسته نباشید. پراید نیمه انژکتور دارم. استارت که میزنم ماشین روشن نمیشه ولی صدای پمپ میاد. احتمال داره از دلکوی ماشین باشه. شما در مورد نیمه انژکتور مشاوره میدید؟
  ممنون میشم بهم کمک کنید.

   • محمد سروش گفته:

    سلام و خسته نباشید
    یک سوال داشتم.
    ۲۰۶ تیپ ۵ دارم.صبح زود هرچی استارت میزنیم روشن نمیشه ولی هل میدیم روشن میشه.
    سنسور دور موتور.مپ و استپر و سنسور دمای اب تعویض شده.
    انژکتور ها شستشو شدن.کامپیوتر هم چک شدن.
    ماشین یک بار روشن بشه تا شب مشکل نداره ولی همین اول صبح هرکار میکنیم با استارت روشن نمیشه و هیچ تعمیرکاری هم متوجه نشده

     • کسرا گفته:

      سلام
      منم جدیدا این مشکلو دارم جناب روشنی
      جالب اینجاس ک هل ک میدی اندازه چهار پنج متر ، بعد می ایستی و استارت میزنی روشن میشه!!!!

 7. Ali گفته:

  سلام من در رانندگی مبتدی هستم خواستم ماشین روشن کنم صدای ساییدگی خفیفی اومد و روشن نشد دو بار هم اینطور شد ممکنه به ماشین صدمه وارد شده باشه؟

  • 0
   داریوش روشنی گفته:

   سلام خیر استارت بد به خودرو آسیب نمیزنه کافیه سرویسهای دوره ای رو به موقع انجام بدید

 8. جلیل گفته:

  سلام
  تیبا ۲ مدل اخر۱۳۹۹ هست
  بعد مدتی که ماشین گرفتم بد استارت می خوره حالا هم مشکل داره نمایندگی فشار بنزین چک کرد گفت از پمپ بنزین نیست.
  مشکل این که اگه فاصله زمانی بین دوباره روشن کردن بیفته استارت می خوره زمان زیادی میره تاموتور روشن میشه ولی اگه خاموش کنم و بعد از ۲۰دقیقه استارت بزنم راحت روشن میشه ولی وقتی ماشین در هوای گرم تابستان باشه مثلا سه ساعت فاصله بیفته آنموقع استارت می خوره ولی دیر روشن میشه جرقه چک کردم مشکل نداشت پمپ هم روشن میشه(امکانش هست از املایزر باشه؟)
  ممنون میشم جواب بدید

  • 0
   داریوش روشنی گفته:

   معمولا این ایراد به خاطر خرابی رگلاتور فشار سوخت هست حالا که میگی نمایندگی تست کرده اگه درست تست کرده باشه ممکنه شیلنگهای سوخت نشتی داشته باشن خودت هم میتونی تست کنی اگه یه بار سوئیچ باز میکنی بعد میبندی دوباره استارت میزنی تک روشن شد یعنی فشار سوخت تو ریل نمیمونه و همونه که گفتم ولی اگه یه بار که باز کردی صدا پمپ نیومد ولی بار دوم صدای پمپ اومد ایراد برقیه

 9. ریحانه گفته:

  سلام وقت بخیر
  پراید انژکتور دارم زمانی که صبح ها هوا سرده بنزین میزنم روشن نمیشه با استارت های مداوم انگار ماشین قفل کرده و فقط هم تنها علائم که ماشین داره بخار هایه که از دریچه کولر میاد بیرون
  لطف کنید بگید مشکل از کجاست و چطور بعد از اون ماشین رو روشن کنم

  • 0
   داریوش روشنی گفته:

   سلام دلایل مختلفی میتونه داشته باشه مانند شمع و وایر ایرادات موتور مانند واشر سرسیلندر و روغنسوزی و ایرادات سیستم انژکتوری، باید بررسی بشه

 10. جواد گفته:

  با سلام ضمن تشکر از زحمات مهندس عزیر میخواستم سوال کنم پرده عقب سوناتا 2017 کار نمیکنه ، موتور و فیوز پرده سالم هست . کیت کلید هم سالم بنظر شما عیب کجاست

 11. احمد محمدزاده گفته:

  خودم هستم محمدزاده هستم کارتون بسیار عالی وقابل ستایش وقدردانی هست .با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شانزده =