روشن نشدن ماشین

روشن نشدن ماشین مشکلی است که ممکن است برای همه اتفاق بیفتد. در این موقعیت باید دست به کار شوید و خودرو را تا اولین تعمیرگاه برسانید. در این مقاله با دکترمکانیک همراه باشید تا برای روشن کردن خودرو به شما کمک کنیم.

دلایل روشن نشدن ماشین

به طور کلی روشن نشدن ماشین به دو صورت اتفاق میفتد:

1- خودرو استارت نمیخورد.

2-خودرو استارت میخورد ولی روشن نمیشود.

 

اگر خودروتان استارت نمیخورد همین ابتدا بگویم که به احتمال زیاد میتوانید با هل دادن خودرو را روشن کنید.

در حالتهای استثنای زیر، هل دادن نمیتواند به شما کمک کند و باید راهکار دیگری بجوئید:

1-اگر از حدود یک ساعت قبل، چراغ دینام شما روشن شده است: در این حالت دینام خراب است و باتری خوابیده است و خودرو روشن نمیماند.

2-اگر خودرو شما جام شده باشد یعنی در اثر نرسیدن روغن قطعات موتور قفل شده باشند.

در غیر این دو صورت میتوانید با هل دادن خودرو را روشن کنید و تا اولین تعمیرگاه رانندگی نمائید.

در ویدئو زیر نمونه ای از روشن نشدن خودرو پراید و عیب یابی آن را مشاهده کنید:

استارت خوردن و روشن نشدن ماشین

اگر خودرو شما استارت میخورد ولی روشن نمیشود مسئله کمی پیچیده تر است. اما نگران نباشید در ادامه به شما کمک میکنم تا مشکل را بیابید.

اولین توصیه در این حالت این است که زیاد استارت نزنید. استارت زدن پیاپی باعث روشن شدن خودرو نخواهد شد تنها باعث تخلیه باتری و خفه شدن موتور می‌شود و مشکلتان را دوچندان می‌کند. تنها زمانی استارت بزنید که بخواهید موردی را تست کنید.

این مطلب را از دست ندهید:  نقشه راه آموزش برق خودرو

آموزش برق خودرو

یه طور کلی روشن نشدن ماشین ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

1-پمپ بنزین

اگر بنزین سر سوزنهای انژکتور نرسد، خودرو روشن نمیشود. این حالت ممکن است به دلیل خالی بودن باک یا کار نکردن پمپ بنزین باشد. در خودروهای انژکتوری، پس از باز کردن سوئیچ به مدت 3 تا 5 ثانیه پمپ بنزین عمل میکند و صدای آن داخل اتاق شنیده میشود. اگر با باز کردن سوئیچ، صدای پمپ بنزین را نمیشنوید پمپ بنزین را بررسی کنید.

ممکن است فیوز پمپ بنزین سوخته باشد. احتمال دیگر این است که فیوزی که برق ورودی رله دوبل را تامین میکند سوخته باشد. بنابراین اولین اقدام بررسی فیوزهای خودرو است. 

برای اطمینان از اینکه برق ورودی پمپ بنزین تامین میشود یا خیر؟، به کمک یک لامپ تست برق ورودی پمپ بنزین را بررسی کنید. برای این کار باید مبل عقب را کنار زده و سوکت پمپ بنزین را جدا کنید. اگر تخصصی در این زمینه ندارید پیشنهاد میکنیم از خدمات امداد خودرو استفاده کنید.

اگر برق ورودی پمپ بنزین برقرار باشد و پمپ کار نکند به احتمال زیاد پمپ بنزین سوخته است که در این حالت باید تعویض شود.

 

2-رله دوبل

رله دوبل وظیفه تامین برق مثبت قطعات سیستم انژکتوری را به عهده دارد. اگر این قطعه خراب شود برق مثبت قطعات تامین نشده و خودرو روشن نمیشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رله دوبل و آشنائی با نحوه عیب یابی و یکسره کردن آن، مقاله رله دوبل را مشاهده کنید.

3-سیستم ضد سرقت

چنانچه مشکلی در سیستم ایموبلایزر یا ضد سرقت خودرو شما پیش آمده باشد نیز خودرو روشن نمیشود. در خودروهائی که به این تکنولوژی مجهزند یک چیپ الکترونیکی کوچک داخل پوسته سوئیچ قرار دارد.

این مطلب را از دست ندهید:  خرابی ریموت سمند

آموزش برق خودرو

این چیپ الکترونیکی حاوی کدی است که توسط ایسیو خودرو خوانده میشود. اگر کد از حافظه ایسیو حذف شود به اصطلاح خودرو کد پرانده و ایسیو قفل میشود. در این حالت خودرو روشن نمیشود. تعریف مجدد کد توسط دستگاه دیاگ انجام میشود. چنانچه چیپ گم شود نیز خودرو روشن نمیشود. مواردی مشاهده شده که در اثر افتادن سوئیچ، چیپ از سوئیچ خارج شده و باعث روشن نشدن خودرو شده است.
 

4- سنسور دور موتور

چنانچه سنسور دور موتور، اطلاعات مربوط به چرخیدن فلایویل را به ایسیو ارسال نکند، ایسیو متوجه استارت خوردن خودرو نشده و دستورات لازم را صادر نمیکند. در این حالت نیز خودرو روشن نمیشود. در صورتی که در زمان استارت زدن عقربه دور موتور هیچ گونه حرکتی نداشته باشد احتمال خرابی سنسور دور موتور وجود دارد.

ویدئو زیر یکی از دلایل رایج روشن نشدن خودرو پژو و نحوه عیب یابی آن را نمایش می‌دهد
 
اگر میخواهید در زمینه روشن نشدن ماشین، به صورت تخصصی آموزش ببینید و مثالهای واقعی بیشتری در این زمینه مشاهده کنید، در دوره آموزشی آنلاین  روشن نشدن ماشین شرکت کنید!
اگر به یادگیری مکانیک و برق خودرو به صورت تخصصی علاقمند هستید پیج اینستاگرام ما را فالو کنید
آموزش مکانیک خودرو

 

 در تصویر زیر مراحل عیب یابی روشن نشدن خودرو آمده است.

اگر خودروتان روشن نمیشود، این موارد را به صورت گام به گام بررسی کنید!

 

روشن نشدن ماشین

One thought on “روشن نشدن ماشین

 1. عبدالعظیم صالحی زاده میگوید:

  سلام استاد خسته نباشید .
  با تشکر از زحمتی که برای گسترش این آموزش ها کشیده اید ؛ من به شخصه از این موضوع رضایت دارم ، سپاسگزارم .
  انتقاد : فیلمهای آموزشی گاها در یک موضوع تکراری و طولانی بود برای مثال مباحث مربوط به تعویض پایه ی رله ی دوبل یا سیمهای آن برای یک بار کافی بود و یا حداقل بخاطر یکسری توضیحات اضافه لااقل فقط توضیحات لازم در ویدیوهای مشابه درج میشد . ضمن اینکه دلایل دیگری هم از لحاظ برقی باعث روشن نشدن خودرو میشود که فقط به سنسور دور موتور اشاره شد و یا شنیده ام که فشنگی آب هم در این امر دخیل است که من به جهت عدم اطلاعات کافی از این موضوع مطمئن نیستم . به هر حال کار شما بسیار زیبا و منحصر به فرد بود . ایکاش مباحث آموزشی را از صفر تا صد در همه ی درجه ها آموزش دهید تا استفاده ی کافی را ببریم و البته مبلغی را که شایسته ی آموزش شماست را نیز یپردازیم . با توجه به انیمیشن هایی که ساختید میدانم توان بقیه ی آموزش ها را به همان شکل دارید تا سروقت فیلمهای آموزشی را نیز بگذارید . بیصبرانه منتظریم . بحث عیب یابی وتعمیرات بسیار مهم و ارزشمند است . لطفا از پایه شروع کنید
  مجددا خسته نباشید .

  • داریوش روشنی میگوید:

   سلام عبدالعظیم عزیز متشکرم بابت انتقادات ارزنده ای که ارائه کردی در آپ دیت دوره لحاظ میکنیم در خصوص سنسور دما عرض کنم که موضوع روشن نشدن با بد روشن شدن تفاوت داره سنسور دما که شما فرمودید و قطعات دیگه ای مثل استپ موتور در بد روشن شدن خودرو تاثیر دارن که ما به این موارد در دوره جامع تنظیم موتور میپردازیم در پایان مفتخریم که با ما همراه هستید و از اینکه با نظرات ارزنده خود به بهبود عملکرد ما کمک میکنید متشکریم?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + هجده =