سوئیچ اینرسی و محل قرارگیری آن

سوئیچ اینرسی

سوئیچ اینرسی

 وظیفه اصلی سوئیچ اینرسی یا قطع کن پمپ بنزین در خودرو، قطع کردن جریان بنزین به هنگام ضربات و یا تصادفات شدید می باشد.

سوئیچ اینرسی معمولا در خودروهای مختلف مکان مشخصی نداشته و در هر خودرو بسته به نوع آن، محل قرارگیریش متفاوت می باشد. مکان سوئیچ اینرسی در خودرو را طراحان خودرو با توجه به کم ضربه و کم لرزش ترین مکان خودور انتخاب می کنند. به همین دلیل معمولا پیدا کردن آن کار دشواری بوده و نمی توان به سادگی آن را یافت. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم در رابطه با مکان سوئیچ اینرسی و محل قرارگیری آن در خودروهای مختلف توضیحاتی را  خدمت شما ارائه دهیم.

سوئیچ اینرسی

سوئیچ اینرسی بر روی قسمت خاصی در خودرو که کمترین ارتعاشات را دارد واقع شده است. این سوئیچ در حالت عادی بسته است و هنگام وارد شدن نیروی شدید نا گهانی مانند ضربه تصادف باز شده و باعث قطع شدن مدار پمپ بنزین و سایر مدار های اصلی میگردد.
با فشار دادن در پوش لاستیکی سوئیچ به حالت اولیه باز میگردد.

تست سوئیچ اینرسی

در خودروهایی که سوئیچ اینرسی بطور مستقیم به ECU متصل می باشد، با ضربه و تصادف خودرو، این سوئیچ برق ECU را به یکباره قطع کرده و منجر به خاموشی خودرو خواهد گردید. در خودروهایی نیز که سوئیچ اینرسی آن ها به پمپ بنزین متصل است، در صورت فعال شدن، این سوئیچ برق پمپ بنزین را قطع کرده و در نتیجه باعث می شود که بنزین به موتور نرسیده و خودرو خاموش گردد.

اگر با دست خود ضربه نسبتا محکمی به سوئیچ وارد کنیم، در اثر فعال شدن سوئیچ اینرسی خودرو خاموش می گردد.در صورت فعال شدن سوئیچ خودرو روشن نمی شود. مگر این که روی درپوش پلاستیکی آن را با انگشت فشرد تا گوی به محل اولیه خود برگردد.

در حقیقت این سوئیچ در حالت عادی بسته می باشد و در صورت وارد آمدن ضربه شدید به خودرو باز شده و باعث قطع شدن مدار پمپ بنزین یا ECU در خودرو می گردد.

عیب یابی سوئیچ اینرسی

گاهی اوقات ممکن است در اثر تصادفات نه چندان شدید یا وارد آمدن تکان های شدید و یا ضرباتی، این سوئیچ فعال شده و باعث خاموش شدن موتور گردد. در این صورت حساسیت سوئیچ بالاست و برای بازگرداندن موتور به حالت اولیه لازم است که سوئیچ را دوباره به حالت اولیه خود، یعنی حالت بسته، در بیاوریم. لازم به ذکر است که تا زمانی که سوئیچ را به حالت اولیه خود برنگردانیم، به هیچ عنوان قادر به روشن کردن خودرو نخواهیم بود.

این مطلب را از دست ندهید:  سنسور مپ و خرابی آن در خودرو

برای این منظور کافیست محل سوئیچ اینرسی در خودرو را پیدا کرده، انگشت خود را در قسمت بالای آن که حالتی فشاری دارد قرار داده و سپس با فشار آوردن روی آن باعث شویم گوی مربوطه که از سرجای خود حرکت کرده، دوباره به حالت اولیه خود بازگردد. البته در خودروهایی که این سوئیچ در آن ها به ECU متصل است، ممکن است پس از روشن شدن خودرو، همچنان کد خطا در حافظه ECU بماند که برای رفع آن باید نسبت به دیاگ زدن خودرو اقدام نمود.

محل قرارگیری سوئیچ اینرسی

سوئیچ اینرسی مکان مشخصی نداشته و در هر خودرو بسته به نوع آن، محل قرارگیریش متفاوت می باشد.

سوئیچ اینرسی در محلی از خودرو نصب می گردد که کمترین ارتعاش ممکن را داشته باشد زیرا این سنسور فقط در زمانی باید عمل کند که خودرو دچار تصادفی شدید شود. پس باید در محلی نصب شود که تکان های جاده و ارتعاشات کوچک باعث خاموش شدن خودرو نگردد.

معمولا در تمام خودروهای داخلی نظیر پراید، پژو، تیبا، سمند و غیره، سوئیچ اینرسی یا قطع کن پمپ بنزین در زیر کاپوت خودرو قرار گرفته است. برای دیدن این سوئیچ کافی است درب کاپوت خودرو را باز کرده و سپس در قسمت انتهایی سمت چپ یا راست موتور قادر به مشاهده آن خواهید بود. این سوئیچ معمولا در مکانی از خودرو قرار می گیرد که لرزش موتور در کمترین حد ممکن در آن ناحیه باشد. البته باید به یاد داشته باشید که در برخی از خودروها که دارای سیستم ایربگ می باشند نظیر ۲۰۶ های تیپ دو و بالاتر، این سوئیچ حذف شده و وظیفه آن را سنسور های ایربگ انجام میدهند.

این مطلب را از دست ندهید:  خطای p0130 مدار سنسور اکسیژن مخزن 1

پراید

 

سوئیچ اینرسی

سمند و پارس

سوئیچ اینرسی

 ۲۰۶

در برخی از خودروها که دارای سیستم ایر بگ می باشند نظیر ۲۰۶ های دو و بالاتر، این قطعه حذف شده و وظیفه آن را سنسور های ایربگ انجام میدهند و در هنگام ضربات فعال شده و خودرو را خاموش می نمایند.

مکان سوئیچ اینرسی در خودروهای خارجی

در خودروهای خارجی به دلیل تفاوت در طراحی، این سوئیچ ها معمولا در مکانی غیر از زیر درب کاپوت قرار می گیرند تا از لرزش های موتور حدلامکان دور باشند. در خودروهای خارجی معمولا این سوئیچ ها در بغل درب راننده یا سمت شاگرد قرار می گیرد و برای دسترسی به آن باید درپوش بغل درب را برداشته تا قادر به مشاهده آن باشیم.

سوئیچ اینرسی

همچنین برخی از خودروها نیز این سوئیچ را در زیر خودرو و در نزدیکی پمپ بنزین قرار می دهند تا سرعت بیشتری برای قطع کردن جریان بنزین داشته باشند. برخی از مدل ها نیز این سوئیچ را در کنار فیوزهای خودرو قرار می دهند و با باز کردن بغل درب خودرو و محل فیوزها می توان به آن دسترسی داشت.

سوئیچ اینرسی

برای مشاهده ویدئوهای آموزشی بیشتر، پیج ما را فالو کنید!

33 دیدگاه برای “سوئیچ اینرسی و محل قرارگیری آن

  • 0
   داریوش روشنی گفته:

   سلام در خودروهائی که سوئیچ اینرسی ندارند واحدهای دیگری مانند یونیت کیسه هوا کار سوئیچ اینرسی رو انجام میدن

   • رضا گفته:

    سلام استاد خسته نباشین من داخل اتوبان از روی هاشور وسط خیابون رد میشم با یخرده لرزش ماشین یهو خاموش میشه سوئیچ اینرسی هم عوض کردم درست نشد مشکل چیه به نظرتون؟؟

 1. نوشاد عبدالله پور گفته:

  سلام مچکرم عالی بوددست شمادردنکندبه امیداموزشهای بیشتروباتخفیف

 2. وحید گفته:

  سلام استاد ماشین من پراید 86 بعضی مواقع نزدیک دست انداز میخوای دنده عوض کنی ماشین دور موتور میاد پایین ب نظر شما مشکلش چیه

   • حسینی گفته:

    سلام و عرض ادب
    خودرو ریو سوئیچ اینرسی دارد اگه داره کجاست؟
    ممنون میشم اگه جواب بدید 🙏

    • 0
     داریوش روشنی گفته:

     برخی خودروها سوئیچ اینرسی جداگانه ندارند و ایسیو آنها از سنسور کیسه هوا دستور میگیرد

     • حسینی گفته:

      سلام و عرض ادب دوباره خودرو من ریو SL مدل 1387 میباشد اگر ممکن است راهنمایی ام بفرمائید که سوئیچ اینرسی خودرو ام کجاست؟. پیشاپیش از راهنمایی شما سپاسگزارم 🙏

     • 0
      داریوش روشنی گفته:

      در برخی خودروها از اطلاعات سنسور ایربگ استفاده میشه

 3. امیر گفته:

  استاد خسته نباشید …. آیا فیوز دارد؟
  و یک سوال دیگر
  میتوان یه کلید قطع و وصل بر روی اینرسی نصب کرد به عنوان سوییچ مخفی؟

   • علیرضا گفته:

    سلام وقت بخیر سوییچ مخفی نصب کردی روی اینرسی پارس 94ک اینرسی روی ecu وصله مشکل پیش نمیاره برای ecu?
    بعضی وقتا ک قطع و وصلش میکنم امپر بنزین دیر میاد بالا یا تا چند دقیقه خطا میده

 4. محسن گفته:

  سلام خسته نباشید ماشین من 206 اس دی v8 هستش که وقتی تو بارون رانندگی می کنم تو دور پایین ماشین خاموش میشه چندبارم اتفاق می افته بعد که ماشین خشک میشه مشکلی نداره …. یبارم از یه جایی که پر اب بود رد شدم خاموش شد دلیلش چی میتونه باشه ؟

 5. مجتبی گفته:

  سلام خسته نباشید نیسان های مدل۹۰کلیداینرسی دارن یانه ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. ایرج گفته:

  واقعآ خسته شدم از بس سوال کردم یعنی جوابش اینقدر سخته؟
  سویچ اینرسی ال نود کجاست؟

 7. محمد رضا رضازاده گفته:

  سلام استاد عزیز ماشینم جک اس ۵ اتماته با کارواش شستمش روشن نمیشه پمپ بنزینش کار نمیکنه رله پمپ امتحان کردم سالمه ممکنه از سویچ اینرسی باشه میشه راهنمایی کنید تشکر

  • 0
   داریوش روشنی گفته:

   سلام سرباتری رو بردارید بعد از 15 دقیقه جا بزنید اگه درست نشد نیاز به دستگاه دیاگ هست

 8. جابر کوهگرد گفته:

  سلام
  استاد
  اینرسی میشه یکسره کرد یا قطع کرد داره اذیتم میکنه گیر میکنه ماشین دایم خاموش میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =