خطای p0130 مدار سنسور اکسیژن مخزن 1

خطای P0130

زمانی که یونیت کنترل موتور (ECU، ECM، یا PCM) نقصی در مدار سنسور اکسیژن تشخیص دهد کد خطای p0130 را ثبت میکند.

خطای P0130

کد خطای p0130 به چه معناست؟

این کد عیب، یک کد خطای عمومی است یعنی در وسایل نقلیه مجهز به OBD-II اعمال میشود.اگرچه به طور کلی ، مراحل تعمیر خاص ممکن است بسته به مارک / مدل متفاوت باشد.

سنسور اکسیژن بر اساس میزان اکسیژن موجود در گازهای خروجی ولتاژ خروجی می دهد. ولتاژ یسن 0.1 تا 0.9 ولت است که 0.9 به معنی سوخت غلیظ و 0.1 به معنی سوخت رقیق است.

ECM دائماً بر این ولتاژ حلقه بسته نظارت می کند تا میزان سوخت مورد نیاز را تعیین کند. اگر ECM تشخیص دهد ولتاژ سنسور اکسیژن برای مدتی طولانی (بیشتر از 20 ثانیه_در مدلهای مختلف متفاوت است) بسیار کم (کمتر از 4 ولت) است این کد خطا را ثبت می‌کند.

علائم احتمالی

بسته به اینکه مشکل دائم است یا خیر، ممکن است علائم دیگری به جز روشن شدن چراغ چک نمایان شود. در صورت تداوم مشکل، علائم ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

روشن شدن چراغ چک
موتور به سختی کار میکند متوقف میشود یا تلوتلو میخورد
دود سیاه از اگزوز خارج میشود
موتور خاموش میشود
مصرف سوخت ضعیف است

دلایل کد P0130

سنسور اکسیژن خراب معمولا دلیل کد P0130 است اما همیشه اینطور نیست. اگر سنسور اکسیژن شما قدیمی است و تعویض نشده است به احتمال زیاد مشکل از خود سنسور است اما دلایل زیر هم میتواند داشته باشد:

آب یا خوردگی در اتصالات
شل بودن پایانه ها در کانکتور
سیم کشی سیستم اگزوز سوخته
اتصال یا اتصال کوتاه در سیم کشی به دلیل اصطکاک قطعات موتور.
سوراخ هایی در سیستم اگزوز که از طریق آنها اکسیژن نامحدود وارد سیستم اگزوز می شود.
نشت خلاء اندازه گیری نشده موتور
سنسور معیوب است
خرابی ایسیو
شل شدن پایانه های رابط
وجود دهانه هایی در سیستم اگزوز که از طریق آن مقدار اضافی و کنترل نشده اکسیژن وارد سیستم اگزوز می شود.
فشار سوخت نادرست
انژکتور سوخت معیوب.

این مطلب را از دست ندهید:  خطای p0300 میس فایر؛ گمراه‌کننده، علل، علائم، حذف

راه حلهای ممکن

از یک اسکنر برای تشخیص اینکه سنسور به درستی سوئیچ میکند یا خیر استفاده کنید. ولتاژ سنسور باید سریع و یکنواخت بین غنی و رقیق جابجا شود.

1- اگر چنین است، به احتمال زیاد مشکل موقتی است و باید سیم کشی را از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید. سپس با دستکاری اتصالات و سیم کشی در حالی که ولتاژ سنسور اکسیژن را مشاهده می کنید ، آزمایش تکان دادن را انجام دهید. در صورت افتادن خطا، قسمت مناسب اتصالات سیم را در جایی که مشکل وجود دارد محکم کنید.

2-اگر به درستی سوئیچ نمی کند ، سعی کنید تعیین کنید که آیا سنسور اگزوز را به درستی می خواند یا خیر. این کار را با افزایش فشار کوتاه مدت رگلاتور فشار سوخت انجام دهید. ولتاژ سنسور اکسیژن در پاسخ به سوخت اضافی باید غنی شود. سپس با جدا کردن شیلنگ خلاء از منیفولد ورودی، یک مخلوط رقیق ایجاد کنید. در این هنگام در پاسخ به اگزوز تمیز ولتاژ سنسور باید ضعیف شود. اگر سنسور به درستی کار می کند، ممکن است سنسور سالم باشد و مشکل می تواند سوراخ هایی در اگزوز یا نشتی خلاء اندازه گیری نشده موتور باشد (توجه: نشتی های خلاء اندازه گیری نشده موتور تقریباً همیشه با کدهای سوخت رقیق همراه است. اگر سوراخ هایی در اگزوز وجود داشته باشد ، ممکن است سنسور به دلیل وارد شدن اکسیژن اضافی به لوله از طریق این سوراخ ها، اکسِژن اگزوز را اشتباه بخواند.

3-اگر اینطور نیست و سنسور اکسیژن به سادگی تغییر نمیکند یا به آرامی کار می کند، سنسور را از سوکت جدا کنید و مطمئن شوید که سنسور با یک برق 5 ولت تغذیه شده است. سپس 12 ولت را روی مدار گرمکن سنسور اکسیژن آزمایش کنید. همچنین اتصال بدنه را بررسی کنید. اگر هریک از این موارد وجود ندارد یا ولتاژ غیر طبیعی است، اتصال باز یا کوتاه را در سیمکشی تعمیر کنید. سنسور اکسیژن بدون ولتاژ مناسب به درستی کار نخواهد کرد. در صورت وجود ولتاژ مناسب ، سنسور اکسیژن را تعویض کنید.

این مطلب را از دست ندهید:  سنسور اکسیژن و خرابی آن در خودرو

نکات تعمیر

پس از اینکه وسیله نقلیه به کارگاه منتقل شد، مکانیک معمولاً مراحل زیر را برای تشخیص صحیح مشکل انجام می دهد:

کدهای خطا را با یک اسکنر OBD-II مناسب اسکن کنید. پس از انجام این کار و پس از تنظیم مجدد کدها، ما به تست رانندگی در جاده ادامه میدهیم تا ببینیم آیا کدها دوباره ظاهر می شوند یا خیر.
بررسی سنسور اکسیژن
بازرسی سیستم سیم کشی برق.
بازرسی کانکتور
تعویض عجله سنسور اکسیژن توصیه نمی شود، زیرا ممکن است علت DTC P0130 چیز دیگری باشد، به عنوان مثال، اتصال کوتاه یا شل شدن ‘مخاطبین پایه های کانکتور

به طور کلی، تعمیری که اغلب این کد را پاک می کند به شرح زیر است:

سنسور اکسیژن را تعمیر یا تعویض کنید.
تعویض المان های سیم کشی برق معیوب.
تعمیر کانکتور.
رانندگی با کد خطای DTC P0130 اگرچه ممکن است، ولی توصیه نمی شود زیرا می تواند عواقب جدی برای پایداری خودرو در جاده داشته باشد. به همین دلیل باید در اسرع وقت ماشین خود را به گاراژ ببرید. با توجه به پیچیدگی بازرسی های انجام شده، گزینه تعمیرات در گاراژ خانگی متاسفانه امکان پذیر نیست.

تخمین هزینه‌ها دشوار است، زیرا بسیاری از موارد به نتایج تشخیص انجام شده توسط مکانیک بستگی دارد. به عنوان یک قاعده، هزینه تعویض سنسور اکسیژن در یک کارگاه، بسته به مدل، می تواند از دو تا 5 میلیون تومان متغیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − دوازده =